травня

25

П'ятниця

Шановні читачі!

Передплачуйте газету у форматі PDF
Якщо з тих чи інших причин ви не можете передплатити наше друковане видання, повідомляємо вам приємну новину: ви можете насолоджуватися переглядом «Нового життя» у форматі PDF. Адже інформація, розміщена на нашому сайті, відрізняється від тієї, яка є в друкованому вигляді газети.
Отож, для того, щоб здійснити передплату, вам достатньо здійснити перерахунок коштів за нашими реквізитами, у графі "Призначення платежу" вказати "За електронну передплату газети". А також після цього повідомити на нашу електронку, на яку адресу висилати газету. Таким чином уже у п'ятницю ви отримуватимете свіжий суботній номер "Нового життя" та будете на вістрі всіх новин Любешівщини!
Вартість передплати:
на місяць – 9 грн.,
на 6 місяців – 50 грн.,
на рік – 100 грн.

Останні коментарі

Сім’я Андрія та Марії Губариків із Цира вже третій рік вирощує малину, час плодоношення якої припадає на кінець липня-жовтень. На сьогодні площа на трьох полях, відведена під цю ягоду, складає понад 85 соток. Проте не лише нею займаються господарі. На грядках біля дому можна побачити і кущики лохини («борувки»), стрункі рядки полуниці, є й невеличка тепличка поряд, радують око молоді плодові дерева. Бажання трудитися, жити зі своєї праці в господарів вистачає, але й турбот – також.

 

Три роки тому Губарики чи не першими в селі зайнялися вирощуванням малини. Уклали договір із підприємством, яке надало саджанці, а головне – з-під хати забирає своїм транспортом зібраний ароматний урожай. Малина – продукт особливий, тому й повважали, що така умова – вигідна: робота ж удома, аби лишень було бажання трудитися. Починали з двадцяти соток, посадивши у перший рік п’ять тисяч саджанців. Проте, зі слів господарів, стикалися з певними проблемами. Наприклад, помітили, що деякі кущі малини почали всихати, а як зарадити цьому – не знали. Тож коли приїхали до них забирати урожай ягоди, звернулися з проханням, аби їх проконсультували, допомогли: якщо кущі хворі – чим їх полікувати, якщо в ґрунті не вистачає або забагато якихось елементів, чим тут зарадити. Тож із висоти теперішнього досвіду Губарики зазначають, що початківцям у вирощуванні малини той, хто надає кущі, має забезпечити в перший рік і агрономічний супровід. Пожалілися й на те, що не завжди хорошої якості надавали їм саджанці, також траплялося - майже половина їх не приживалася, а деякі сорти були неврожайні. Це при тому, що всі необхідні умови догляду господарі забезпечували. Контракт мали виконувати, тому зверталися до спеціалістів, шукали шляхи покращення ситуації, аби був потрібний результат. Із прикрістю розповідали й про інші неприємні ситуації, котрі мали місце: нечесні на руку невідомі особи викорчовували вирощені ними кущі, без дозволу «збирали» малину. Хоча Губарики готові продати по гривні за саджанець будь-кому, аби лишень хотіли люди цим займатися. Здають вирощене, як і вказано в договорі, з-під дому, хоча, буває, і за нижчу ціну. Вистачає, звичайно, і на закрутки - ароматне, смачне і корисне варення, компот або й на вино. 
- Було би добре, якби ми мали можливість взяли в оренду гектар землі в одному місці, артезіанську свердловину там пробили би, загородили, щоб був більший контроль. Тоді б і односельці на збиранні щось заробили би. Проте наразі такої ділянки сільська рада нам не надасть, і невідомо, коли це станеться, бо ж земель під комерційне призначення нема, - розмірковують Губарики. 
Так як малина потребує хорошого поливу, то від канави до кущів підвели крапельне зрошення. Але ж то – не зовсім вихід, бо ж мул набивається, і система, на яку затрачають немалі кошти, за один рік виходить із ладу. Коли називають суми, котрі йдуть на те, щоб вирощування  відповідало  всім вимогам, то вже й не дивно звучать слова про те, що 17-19 гривень за кілограм цієї ягоди – сума незначна. «Ціни торік на малину не було», - кажуть господарі. - А до збору залучалася вся родина, в тому числі і троє школяриків віком семи-тринадцяти років, які трудилися на рівні з дорослими. З самого ранечку дружно бралися до праці, бо ж не збереш вчасно – і вся праця, чималі витрати підуть нанівець. 
Свого часу вирощували Губарики цукрові буряки, не кажучи вже про те, що садили багато моркви, картоплі, яка, на жаль, затрат потребує чимало, а ціна при здачі незначна. Тому малиною зайнялися як альтернативою картоплі, пробують себе й у вирощуванні інших культур. Наприклад, торік неподалік дому посадили в агроплівці сортову полуницю, до якої також підведена «крапля». Є доглянуті кущики порічки, смородини, молоденькі насадження груш, яблунь, черешень. 
Погодилися зробити господарі екскурсію і до саджанців лохини, під яку також відвели певні площі. А коли заглянули до теплички, то й тут було з чого дивуватися: за рівненькими доглянутими рядочками огірків, до яких підведений крапельний полив, позаду розмістилися малесенькі коробочки з розсадою… журавлини. На запитання, як наважилися таку «дику» ягоду «приручити», Марія Петрівна зауважила, що то - окультурені сорти, придбані на Ківерцівщині. Там же купували й чимало інших плодово-ягідних культур. Що ж до лохини, то минулого року вже скуштували перші плоди. За словами господині, ця ягода починає плодоносити на п’ятий рік, а саджанці брали вже трирічні. Й хоча ягідок було всього лише трішки більше жмені, все ж і такий перший урожай потішив головного «агронома» сім’ї – Андрія Васильовича, який за освітою – бухгалтер. А дружина Марія, котра родом із Підкормілля, - працівник місцевого дитсадка. 
До речі, односельці повідали, що в Андрія Губарика – золоті руки. Він не лише в городніх культурах розуміється, але й на будівельних роботах, а також вміє відремонтувати побутову техніку. Тож і йдуть із різних кінців села знайомі: хто за порадою, а хто – з проханням допомогти полагодити праску чи пральну машину. Дружина зі скромності не зізналася, що і вона, і чоловікова сестра Леся – бджолярі. Саме вони займаються невеличкою пасікою, котра примостилася у затишку саду. Щоправда, як зауважили ці жінки, в силу погодних умов чи з якихось інших причин щороку мають чимало клопоту, аби бджілки, Божі комашки, почувалися у їхніх вуликах комфортно та дарували цілющий нектар – пахучий мед… 
Тамара Урядова.
На фото автора: Марія Губарик із наймолодшим сином оглядають кущі лохини.   
 

Comments are now closed for this entry

Єдина країна

Календар новин

<< < червня 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання