квітня

21

Субота

Шановні читачі!

Передплачуйте газету у форматі PDF
Якщо з тих чи інших причин ви не можете передплатити наше друковане видання, повідомляємо вам приємну новину: ви можете насолоджуватися переглядом «Нового життя» у форматі PDF. Адже інформація, розміщена на нашому сайті, відрізняється від тієї, яка є в друкованому вигляді газети.
Отож, для того, щоб здійснити передплату, вам достатньо здійснити перерахунок коштів за нашими реквізитами, у графі "Призначення платежу" вказати "За електронну передплату газети". А також після цього повідомити на нашу електронку, на яку адресу висилати газету. Таким чином уже у п'ятницю ви отримуватимете свіжий суботній номер "Нового життя" та будете на вістрі всіх новин Любешівщини!
Вартість передплати:
на місяць – 9 грн.,
на 6 місяців – 50 грн.,
на рік – 100 грн.

Останні коментарі

Хоча за це передбачена адміністративна відповідальність, існує моральний аспект, все-таки факти продажу в торговельних закладах алкогольних напоїв особам, які не досягли повноліття, мають місце. Ось тільки чомусь фактичні випадки йдуть у розріз із юридично зареєстрованими… 
Випадок, який підтверджує проблему
Не так давно до редакції надійшов своєрідний крик небайдужості. Наш читач надіслав світлину, зроблену в одному із сільських кафе-барі. На ній шістнадцятирічні хлопці сидять за столиком, на якому стоїть пляшка горілки. Її вочевидь продали місцеві продавці, адже, як стверджує автор листа, приносити свою туди категорично заборонено. Змовчати про цей факт дописувач, як сам зазначає, не може, просить надати йому розголосу. Ось тільки бажає залишитися анонімним, так як власник магазину – його сусід… Відповідно до законодавства, ми не можемо поширити це фото в засобі масової інформації, так як ідеться про неповнолітніх. Виконуємо й волю автора щодо конфіденційності. Але цей випадок спонукає до глибоких роздумів. Тим більше, що неабияк насторожила інформація, озвучена працівниками екстреної медичної допомоги, щодо того, як пройшли у районі новорічні свята. Адже, як уже писала наша газета, були виклики, пов’язані із порятунком неповнолітніх, котрі мали алкогольне отруєння, отримали травми. Переважно це - діти 15-16 років! 
То чому ж так стрімко «молодшає» алкоголізм? Що спонукає підлітків до таких необдуманих вчинків, котрі часто стають початком кінця?
Вплив соціуму
Круті посиденьки з друзями, галаслива компанія – ось те середовище, де, мабуть, найчастіше й зароджується дитячий алкоголізм. Починається він із невинно випитого бокалу пива. Потім плавно переростає у чарку-другу вина чи оковитої. Із часом навіть той, хто ще вчора зовсім негативно ставився до спиртного, починає його вживати. І неабияку роль у цьому відіграє компанія. Бажання бути таким, як усі, переважає. Результат – тяга до спиртного росте. 
Дуже часто підлітки асоціюють алкоголь із веселощами, піднесеним настроєм. І аж ніяк - із жахливими наслідками, які чинить на молодий організм спиртне.
Можливо, хтось заперечить. Мовляв, якщо підліток раз у тиждень вип’є пляшку пива чи келих вина, жодної залежності не буде. Ось тільки фахівці стверджують протилежне: дитячий організм значно швидше, ніж дорослий, звикає до алкоголю. Тож непомітно ця залежність зростає. Тим більше, посиденьки із друзями все частіше закінчуються розпиванням спиртних напоїв…
Приклад старших
Інший аспект проблеми – ставлення до поведінки свого чада батьків. Адже, нічого гріха таїти, дехто із дорослих навіть сам заохочує сина чи доньку випити трішки спиртного, так би мовити, «для апетиту». Бувають й інші випадки – коли батьки зловживають алкоголем. Тож і дружбу із «зеленим змієм» своїх дітей вони не вважають лихом. Або ж всього-на всього не звертають на це уваги, заклопотані пошуками чергової «дози». На жаль, саме діти таких батьків найчастіше і стають малолітніми алкоголіками. Адже, по-перше, вони бачать приклад із самого дитинства, а по-друге, не мають жодного спину. 
Можна розглянути й такий бік проблеми, як дружбу підлітків зі старшими за віком людьми. У таких випадках молодші намагаються наслідувати в усьому своїх новоспечених друзів. Бо ж це «так круто – бути такими, як ті». Ось тільки та «крутизна» швидко виходить боком. Навіть якщо зовні й видається, що 13-14 юнаки і юнки уже повністю сформовані особистості, їхні організми насправді ще зовсім дитячі. А тому й шкода від випитого спиртного – удвічі більша, аніж у дорослих. 
Протизаконність і відповідальність 
І все ж навіть, якщо інколи батьки чи особи, які їх зам-інюють, забувають, що їхній святий обов’язок - піклування про дітей, є служби, у чиїх безпосередніх обов’язках це питання. І саме вони, у разі чого, можуть ще й притягнути до відповідальності горе-батьків чи інших дорослих, котрі сприяють вживанню алкоголю неповнолітніми. Як ця робота проводиться у нашому районі? Відповідь на це запитання ми спробували віднайти у працівників служби у справах дітей РДА та районного відділення поліції. 
Так, головний спеціаліст вищезгаданої служби Анатолій Токар повідомив, що вони систематично проводять рейди по торгових та розважальних закладах району з метою виявлення фактів продажу алкогольних напоїв чи тютюнових виробів неповнолітнім. В основному співпрацюють у цьому плані із ювенальною превенцією Любешівського відділення поліції. За його словами, такі перевірки організовують майже кожних вихідних. Члени рейдів складають відповідні протоколи, навіть направляють листи до податкової служби, аби вжити заходів до  горе-підприємців.   
Підтверджують це і працівники поліції району. Так, наприклад, нещодавно до редакції надійшов лист від інспектора ювенальної превенції Любешівського відділення поліції Тетяни Андрусик, у якому йдеться: «З метою профілактики алкоголізму серед неповнолітніх, працівники ювенальної превенції Любешівського відділення поліції відвідали торгові та розважальні заклади району. Із продавцями проведено бесіди щодо дотримання порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам віком до 18 років та попереджено про відповідальність. Відповідно до ст. 156 КУпАП, порушення працівником підприємства торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Подібні заходи проводяться періодично - з метою виявлення та попередження продажу алкогольних та тютюнових виробів дітям». 
А ось інформація, яку надав в інтерв’ю нашому виданню (газета «НЖ» від 4 лютого ц. р.) начальник Любешівського відділення поліції Олег Матчук, дійсно насторожує. Так, за його словами ювенальна превенція склала 56 адмінпротоколи, що стосуються неповнолітніх. В основному це – розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях, поява у громадських місцях у нетверезому стані, дрібне хуліганство. Окрім того, було складено дев’ять адмінпротоколів на батьків або осіб, які їх заміняють, за доведення неповнолітніх до стану алкогольного сп’яніння. І… лише один(!) – за продаж алкогольних або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років. Отже, з одного боку є багато тих, хто п’є, і водночас надто мало тих, хто продає… 
Позиція продавців
Виручка чи мораль? Саме перед таким вибором опиняються наші продавці, коли йдеться про те, чи продавати алкоголь та цигарки неповнолітнім. І ось тут, як це не прикро, часто матеріальне бере верх морального. Тим більше, якщо особа отримує заробіток пропорційно від отриманого доходу. І це ж попри те, що, відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «продавець пива, крім безалкогольного, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує перелічені товари, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. У разі відмови покупця надати такий документ, продаж вищевказаних товарів такій особі забороняється». Крім того, на підставі статей 15 і 17 вищезгаданого Закону, за порушення вимог законодавства до суб’єктів  господарювання застосовуються фінансові санкції та анулюється раніше видана ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Особа ж, яка безпосередньо здійснила продаж, тобто продавець, притягується до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 156 КУпАП у вигляді штрафу. Тож чи вартує одна продана пляшка пива таких наслідків? 
Декілька годин спостережень
У підготовці до цієї статті журналісти «Нового життя» вирішили провести своє невеличке розслідування з приводу порушеної  проблеми. Самостійно та з підтримкою надійних джерел побували по годині у трьох торговельних і розважальних закладах різних населених пунктів району. 
В одному з них підісланому нами неповнолітньому продавець категорично відмовилася продавати спиртне. Більше того, вона навіть зробила йому зауваження, що пізно перебуває не вдома, і пообіцяла повідомити про це його рідним. А ось в інших двох юні покупці без проблем отримали не лише пиво, а й оковиту. Більше того, куплену пляшку компанія неповнолітніх розпила прямісінькому в одному із закладів… І це ж лише за годину спостережень. Скільки таких випадків, скажімо, за місяць, - арифметика нескладна. Ось це і є проблема де-факто. А де-юре?.. 
Наталія Муха. 

Comments are now closed for this entry

Єдина країна

Календар новин

<< < лютого 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання