червня

22

П'ятниця

Шановні читачі!

Передплачуйте газету у форматі PDF
Якщо з тих чи інших причин ви не можете передплатити наше друковане видання, повідомляємо вам приємну новину: ви можете насолоджуватися переглядом «Нового життя» у форматі PDF. Адже інформація, розміщена на нашому сайті, відрізняється від тієї, яка є в друкованому вигляді газети.
Отож, для того, щоб здійснити передплату, вам достатньо здійснити перерахунок коштів за нашими реквізитами, у графі "Призначення платежу" вказати "За електронну передплату газети". А також після цього повідомити на нашу електронку, на яку адресу висилати газету. Таким чином уже у п'ятницю ви отримуватимете свіжий суботній номер "Нового життя" та будете на вістрі всіх новин Любешівщини!
Вартість передплати:
на місяць – 9 грн.,
на 6 місяців – 50 грн.,
на рік – 100 грн.

Останні коментарі

Із настанням весни в колодязях з’являється каламутна і жовта вода, насамперед, через танення снігу. Інколи ж, незалежно від пори року, вода у криницях стає затхлою та брудною. Звісно, споживати її в таких випадках ризиковано. Мабуть, не всім відомо, але через брак води та недостатню санітарію у світі помирає більше людей, ніж було вбито в будь-якій війні. Половину місць у лікарнях світу займають люди із захворюваннями, пов’язаними з водою. Як виявилося, є ця проблема і в нас. Тож як можна вирішити питання чистої води в колодязях? Про це - наша розмова з лікарем загальної гігієни Любешівського районного лабораторного відділення Маневицького міжрайонного відділу ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» Катериною Лещук. 
- Катерино Володимирівно, назвіть чинники, котрі забруднюють воду в колодязях.
- Основні забруднювачі ґрунту та підземних вод – тваринницькі ферми, склади мінеральних та органічних добрив, автомагістралі, побутове садибне забруднення через порушення санітарних вимог, застій джерельної води через недостатній її розбір, незадовільний технічний стан колодязів. Проте в різну пору року вміст шкідливих речовин у питній воді може змінюватися.
- Чи можна уникнути їх впливу? 
- Колодязі, каптажі повинні бути розташовані на незабрудненій, захищеній території, що знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не ближче 30 м від магістралей із інтенсивним рухом, не менше ніж 20 м (для індивідуальних колодязів) від вбиралень, вигрібних ям, мереж каналізації, складів добрив, отрутохімікатів, місць утримання худоби. Територію навколо колодязя потрібно утримувати в чистоті. Щоб не просочувалися вздовж зовнішніх стінок колодязя забруднюючі речовини, треба облаштувати глиняний замок та відмостку для відведення опадів. 
- Доводилося спостерігати, як господарі чистять колодязі, повністю забираючи з них воду. Наскільки насправді необхідна така процедура? Які вимоги до її проведення?
- Це називається профілактична санація колодязів, яка суттєво поліпшує якість води. За відсутності епідпоказників, вона повинна здійснюватися не рідше одного разу в рік. Окрім очищення, сюди належить ремонт та дезінфекція. Звертаю увагу: перед тим, як спускатися в колодязь, необхідно з’ясувати наявність у ньому вмісту вуглекислого газу, що несе небезпеку (для цього на дно колодязя опускають запалену свічку у відрі). Колодязь очищають від сторонніх предметів, намулу, стінки колодязя очищають механічно від забруднень, обростання, в разі необхідності - ремонтують. Вибрані мул і бруд поміщають у яму, розташовану не ближче 20 м від колодязя на глибину півметра, заливають 10% розчином хлорного вапна або 5% розчином гіпохлориду кальцію і закопують. Також слід зробити дезінфекцію зрубу: 5% розчином хлорного вапна або 3% розчином гіпохлориду кальцію. Коли набереться вода в колодязь, рекомендується дезінфекція дозволеними Міністерством охорони здоров’я України препаратами, внесеними до відповідного держреєстру дезінфекційних засобів. Вони випускаються у вигляді таблеток, добре розчиняються у воді. Слід пам’ятати: всі ці роботи виконуються у спецодязі, окулярах,  гумових рукавичках. Наголошу: після проведених заходів варто дослідити пробу води у лабораторному відділенні на визначення санітарно-гігієнічних та мікробіологічних показників. Адже, за даними ВООЗ, приблизно 25% населення піддається ризику виникнення різноманітних захворювань внаслідок споживання неякісної питної води.
- А як у нашому районі з показниками води? Адже жителям небайдуже, що вони п’ють зі своїх колодязів. Та й однією з найбільших причин смертності дітей у світі вважається саме відсутність належних санітарних умов і чистої питної води.
- Для профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до трьох років,  за 5 місяців нинішнього року спеціалісти нашого лабораторного відділення відібрали 169 проб води з колодязів та індивідуальних свердловин для досліджень за санітарно-хімічними показниками. В результаті - з них 34% не відповідають Державним санітарним правилам і нормам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів. Крім того, проводимо аналіз води за мікробіологічними та санітарно-гігієнічними показниками для соціально-гігієнічного моніторингу з метою запобігання виникнення інфекційних та неінфекційних захворювань. Таким чином торік було досліджено 459 проб питної води із шахтних трубчастих колодязів, із них 25,3% також не відповідали гігієнічним нормам. Найбільше не відповідає нормам вода в колодязях сіл Хоцунь, Бірки, Бихів, Судче, Люб’язь, Седлище, Дольськ, Ветли, Залаззя та Велика Глуша. При дослідженні якості та безпечності питної води з колодязів, артезіанських свердловин у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах району впродовж 2016-2017 рр., були виявлені невідповідні проби води за вмістом заліза у ряді сіл.  
- Які були Ваші дії в таких випадках?
- Власникам колодязів, керівникам закладів галузі освіти надавали рекомендації, пам’ятки про проведення дезінфекції та очищення колодязів. Відділ освіти РДА повідомляли про такі факти, рекомендували встановлювати фільтри для знезалізнення води, де високий вміст заліза в свердловинах. Інформували також про цю проблему управління Держпродспоживслужби в Любешівському районі.
- Отже, чи реально, щоб у колодязях була чиста, безпечна вода?
- Так, але для цього треба чітко дотримуватися тих інструкцій, які надаємо, зокрема, хоч раз у рік проводити дезінфекцію колодязів, необхідне правильне їх облаштування на присадибній ділянці, а для артсвердловин – глибше їх пробивати, встановлювати фільтри для знезалізнення. І, звичайно, для повної впевненості, перевіряти лабораторно якість води.
- Насамкінець підкажіть, будь ласка, куди звертатися людям, котрі хочуть знати якість питної води зі своїх колодязів? І скільки це коштує?
- Для досліджень на хімічний склад води необхідно до нашої лабораторії принести два літри води, набраної у звичайну пластикову пляшку. Там, де є діти до трьох років, аналіз на нітрати - безкоштовний. Розгорнутий аналіз питної води за санітарно-гігієнічними показниками коштує 203 гривні. Для досліджень за мікробіологічними показниками треба принести воду у стерильній тарі (достатньо 0,5 л). Це вартує майже 64 гривні. Інколи до нас звертаються з проханням зробити аналіз води за певними конкретними показниками. Відповідно, і ціна різна: від 3 до 60 гривень. Варто зауважити, що у нас дослідження води проводяться не в такому повному обсязі, як, наприклад, у Державній установі «Волинський ОЛЦ МОЗ України», куди теж можуть звертатися наші співгромадяни.
Інтерв’ю вела 
Тамара Урядова.
 
P.S. Проблему безпечності питної води в загальноосвітніх навчальних та дошкільних навчальних закладах, шляхи її усунення редакція попросила прокоментувати керівника освітньої галузі району – начальника відділу освіти райдержадміністрації Василя Куха. «Маємо інформацію по кожному закладу з невідповідаючими пробами води (результати проб води протягом трьох років), яку нам надали фахівці Любешівського районного лабораторного відділення. Наразі вивчаємо питання встановлення фільтрів знезалізнення, цікавимося у спеціалістів, як вирішити проблему питної води, щоб вона відповідала санітарно-гігієнічним вимогам», - повідомив Василь Ілліч. 
 

Comments are now closed for this entry

Єдина країна

Календар новин

<< < червня 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання