березня

23

Субота

Шановні читачі!

Передплачуйте газету у форматі PDF
Якщо з тих чи інших причин ви не можете передплатити наше друковане видання, повідомляємо вам приємну новину: ви можете насолоджуватися переглядом «Нового життя» у форматі PDF. Адже інформація, розміщена на нашому сайті, відрізняється від тієї, яка є в друкованому вигляді газети.
Отож, для того, щоб здійснити передплату, вам достатньо здійснити перерахунок коштів за нашими реквізитами, у графі "Призначення платежу" вказати "За електронну передплату газети". А також після цього повідомити на нашу електронку, на яку адресу висилати газету. Таким чином уже у четвер вранці
ви отримуватимете свіжий номер "Нового життя" та будете на вістрі всіх новин Любешівщини!
Вартість передплати:
на місяць – 14 грн.,
на 3 місяці - 40 грн., на 6 місяців – 75 грн.,
на рік – 150 грн.

Останні коментарі

Електронні підручники, роздільний збір сміття та його компостування, використання інформаційно-комунікаційних технологій  - результат впровадження в Залізницькій школі досвіду європейських шкіл з побудови освітнього процесу.

 

Нещодавно директор Залізницької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Івана Пасевича Сергій Кутинець повернувся з-за кордону. Це – чергова поїздка креативного очільника навчального закладу. Про поїздку, чим був вражений, що запроваджуватиметься у їхній школі, участь у екологічних проектах – про це та інше у нижче поданому інтерв’ю.

- Сергію Григоровичу, розкажіть, будь ласка, про свій закордонний візит до Європи.

- Відвідати країни Вишеградської четвірки (Угорщина, Словаччина, Чехія, Польща) мав змогу у рамках навчальної програми «Кращі практики місцевого самоврядування та європейського лідерства», організованої Інститутом Політичної Освіти та Інститутом Роберта Шумана (м.Будапешт) за підтримки Вишеградського фонду. Це третій етап програми, перші два етапи складалися з семінарів-тренінгів в Україні у жовтні та листопаді 2017 року.

- Розкажіть коротко про Вишеградську четвірку

– Це - угрупування чотирьох центральноєвропейських країн: ПольщіЧехіїУгорщини і Словаччини, яке виникло 15 лютого 1991 року в угорському місті Вишеград, після ухвалення декларації із однойменною назвою. Головною метою нового об’єднання визначили швидку інтеграцію країн-учасниць до ЄС та НАТО. Починаючи з 2000-х років, у межах V4 почала активно розвиватися співпраця між неурядовими організаціями й іншими структурами громадянського суспільства, чому сприяло насамперед створення Міжнародного вишеградського фонду, який є єдиною спільною інституцією країн Вишеграду. Метою Фонду є сприяння  розвитку співробітництва між країнами В4 та країнами, які не є членами ЄС у Східній Європі, Західних Балканах і Південному Кавказі, через надання субсидій, направлених на реалізацію  спільних культурних, наукових, освітніх, туристичних і транскордонних проектів, а також через окремі програми мобільності (стипендії, резиденції). Програми Фонду діють на території України з 2005 року. До речі, Міжнародний Вишеградський Фонд надає гранти за програмою «Вишеград+». Грантова програма підтримує проекти, пов'язані з демократизацією та трансформаційними процесами у країнах Вишеградської четвірки, Східного Партнерства та Західних Балкан.  Дедлайн - 1 червня 2018 року.

На сьогодні «Вишеградська четвірка» є символом успішної політичної та господарської трансформації, а також регіональної співпраці. Країни даного об’єднання конструктивні, відповідальні та респектабельні партнери у Європі при реалізації ключових пріоритетних завдань та програм ЄС, причому своїм внеском сприяють розширенню ЄС, демократичному розвитку всіх частин Європи з метою підтримки безпеки та стабільності континенту. Україна розглядає можливість приєднання до Вишеградської четвірки. Про це заявив президент України Петро Порошенко на зустрічі з делегацією країн Вишеградської групи.

- Які мали зустрічі? На що звертали увагу?

- Мене цікавили питання вивчення кращих практик місцевого самоврядування у гуманітарному напрямку, питання децентралізації та автономії закладів загальної середньої освіти. Зустрічі були організовані на найвищому рівні: з мерами міст, віце-мерами, генеральними консульствами, іншими представниками місцевого самоврядування та керівниками організацій. Найбільше мене вразило наступне:

- Угорський парламент, виставка інновацій у Брно (Чехія), європейський конгрес з місцевого самоврядування у Кракові (Польща). А ще – відмінна якість доріг, стан збереження пам’яток природи і архітектури, чистота довкілля та незабутня подорож на кораблі по р. Дунай.

- Якщо говорити про виставку у Брно, то мене подивувало запровадження  SMART-технологій у систему управління населеним пунктом. До прикладу, використання дрона для дослідження повітря, вимірювання викидів промислових підприємств, вага пристрою складає 7 кг, вартість - від 10 євро.

- Сміттєвий бак, вуличний, підземний, відкривається спеціальною карткою з якої стягується вартість за збір сміття. При повному заповненні бака автоматично відправляється смс до спеціальної служби.

- Програма «Електронна влада» для громадян, які можуть записатись на прийом, отримати послуги, сплатити комунальні послуги, штрафи, забронювати час прийому до сімейного лікаря. Вартість програмного забезпечення 15 тис євро.

- «Інтелігентний регіон» - програмне забезпечення для підприємств або установ (муніципалітети, адміністрації, учбові заклади, заклади охорони здоров‘я) про всі стратегічні інфраструктурні плани (будівництво паркувань, каналізації тощо). На платформі зустрічаються ті, хто хоче реалізувати і той, хто готовий запропонувати свої послуги (можливість знайти ресурси, дотації).

- Віддалений контроль за здоров‘ям жителів. Данні температури, ваги, цукру, тиску відправляються безпосередньо сімейному лікарю. Якщо критичний стан, то лікар відразу отримує повідомлення. Кожен прилад має wi-fi. Прилади можуть бути надані в оренду пацієнтам. Ні лікар, ні пацієнт не сплачують за такі послуги.

- Смарт-карта, картка як бейдж на шию, для швидкої оплати усіх платежів - абонементу в бібліотеці, за проїзд у громадському транспорті, за харчування в ресторанах, на паркуванні, тощо.

- Smart-паркінг: оптимізація заповнення паркінгу, зручність оплати. Це програмне забезпечення надає можливість в он-лайні режимі отримувати інформацію про вільні міста на паркінгу, їх вартість, завантаженість паркінгу.

- «City: one» - це друкований журнал для мерів, старост, органів влади з прикладами з усієї Європи про розвиток територій та для налагодження комунікацій. Це можливість об`єднання ініціативних людей.

- Безбар’єрний житловий автомобіль для людей з обмеженими можливостями. Автомобіль належить громадському об‘єднанню, яке може надавати його в безоплатне користування. Вартість авто складає 130 тисяч євро.

- Ефективний транспорт- програмний продукт для автоматизації роботи світлофорів, транспортної інженерії, стану навколишнього середовища, контролю за переходами, відеонагляду за рухом громадського транспорту, станом доріг, ефективним плануванням маршрутів, визначення оптимальної швидкості руху, для подальшого встановлення дорожніх знаків. Продукт дуже ефективний для досліджень та висновків щодо оптимізації транспортної інфраструктури. Реалізовується різними країнами за рахунок європейських грантових коштів. Вартість виробником не розголошується через жорстку конкуренцію на ринку.

- Розумна антиванлальна зупинка, вартість майже 200 тисяч євро. Лавка для очікування на сонячній батареї з можливістю зарядки гаджетів, вартістю 4 тис євро, і дуже-дуже багато всього іншого.

- Ви побували у Кракові на 4-му Європейському Конгресі місцевого самоврядування. Ознайомте про почуте і побачене.

- У Конгресі взяли участь понад 2000 учасників з більше ніж 30 Європейських країн, серед них лідери місцевого самоврядування, регіональна еліта, неурядові організації. Вражало усе: і кількість делегатів, і кількість відкритих майданчиків та локацій і самий Краківський ICE Конгрес-центр. Це сучасний конференційно-культурний комплекс, будівництво якого тривало майже 5 років. Три основні зали центру вміщають до 3 200 осіб. З моменту відкриття, із жовтня 2014 року, він став місцем проведення численних конгресів, концертів, спектаклів і виставок та отримав знак найвищого класу – «5 зірок» на міжнародному конкурсі The International Property Awards в категорії «Найкращий архітектурний проект».

- Що Ви можете розповісти про розвиток шкіл згаданих чотирьох країн?

- У кожній є свої відмінності щодо структури освіти та її фінансування. Спільним є те, що директор школи має  не тільки повну кадрову автономію, але й фінансову, а від так, і несе всю відповідальність за використання коштів на утримання будівель та забезпечення якості освітніх послуг. До прикладу, гроші на освіту у Польщі, що надходять у ґміни, складаються з декількох джерел: освітня субвенція, цільові дотації органам місцевого самоврядування (на матеріальну допомогу школам, на певні програми, які визначаються пріоритетними у цьому році), власні прибутки гміни, а також через фонди ЄС. Кожна школа реалізує щорічно до 10 освітніх і соціальних проектів, у тому числі й через фонди ЄС, впроваджує найновітніші комп’ютерні технології та тісно взаємодіє із місцевою громадою.

- Який європейський досвід Ви уже готові впроваджувати у Залізницькій школі?

- Це мій не перший візит за кордон, у цьому навчальному році я відвідав уже 5 країн. І хочу зауважити, що в кожній країні є родзинки, які уже впровадженні в практичну діяльність школи та в її управлінні. Останні візити надихнули мене впроваджувати в освітню діяльність технології із застосуванням смартфонів в навчальному процесі, електронних підручників та проектів з підвищення екологічної грамотності школярів. У Законі про освіту зазначено, що кожен має право на доступ до публічних освітніх та інформаційних ресурсів, у тому числі в мережі Інтернет, електронних підручників та інших мультимедійних навчальних ресурсів. Перебуваючи в Угорщині, Польщі, ознайомлюючись із освітнім середовищем Південної Кореї, Фінляндії, Румунії та інших країнах переконався, що електронний підручник є зручним сучасним цифровим виданням – альтернативою друкованому підручнику. В Україні е-підручник перебуває на етапі формування. Дізнавшись, що в Україні впроваджується експеримент з впровадження електронних підручників, наша школа подала заявку на конкурсний відбір через методичну службу РМК на участь в даному експерименті. Чекаємо наказу МОН України про старт експерименту. Вже з 1 вересня 2018 року 1 клас нашої школи розпочне пілотування електронного підручника з предметів «Мистецтво» та «Я досліджую світ». В експериментальному класі дослідні зразки електронних підручників використовуються замість паперових з такими самими назвами. Для повноцінного тестування у експериментальному класі створюється цифрове навчальне середовище: інтерактивна панель, роутер Wi-Fi, забезпечується висока швидкість інтернет-зв’язку. На школу для використання в експериментальному класі виділяються пристрої для використання електронного підручника (планшети, нетбуки тощо), шафи для зберігання та заряджання пристроїв.

- Знаємо, що Ваща школа є учасником кількох еко-проектів.

- Якщо говорити про екологічну просвіту здобувачів освіти, то школа вже розпочала діяльність і в цьому напрямку. Вона є учасником всеукраїнського проекту Zero Waste School від Фонду Кличко та Coca-Cola Foundation, який покликаний навчити школярів та вчителів, впровадити культуру сортування відходів у своїй школі, громаді. Проект допомагає учасникам зрозуміти важливість їхньої участі у громадському житті та співпраці всередині громади. Зараз здійснюється залучення коштів для закупівлі контейнерів для роздільного збору сміття. Окрім того, нас турбувало питання утилізації опалого листя на шкільній території, зів’ялих квітів, скошеної трави, утилізації харчових відходів шкільної їдальні (очистки сирих овочів і фруктів, заварки від чаю, шкаралупи яєць тощо). Саме це надихнуло школярів взяти участь в екологічно-освітньому проекті «Компола» від Міністерства екології та природних ресурсів України і Міністерства освіти і науки України, який передбачає надання компостера школі на 900 літрів  для утилізації органічних відходів з користю для себе та без шкоди навколишньому середовищу. Травня у.р. Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак і Міністр освіти і науки Лілія Гриневич оголосили результати еко-світнього конкурсу «Компола». Сред 200 шкіл-переможців навчальні заклади в усіх куточках України10 із Волині, в тому числі Залізницька  та Судченська. Встановлення  компостера в школах-переможницях триватиме до 1 вересня 2018 року. Основна мета проекту - дати додатковий поштовх та ресурс українським школам для розвитку екологічної грамотності учнів, допомогти школярам отримати практичні навички, а не суто теоретичну інформацію, щодо відповідального споживання. Переконаний: екологічна освіта може змінити майбутнє. Сучасні старшокласники є людьми майбутнього. Вони глибоко розбираються в екологічних проблемах. Ці діти житимуть в іншому світі, де найціннішими ресурсами будуть не нафта і газ, а вода і повітря.

- Наскільки і як участь у проектах допомагає формувати громадянські компетентності в учнів Вашої школи?

Основна робота із формування громадянських компетентностей сьогодні здійснюється на рівні навчального закладу. Саме у школі практично кожен із нас отримує перший досвід суспільного життя. При цьому, відповідні знання, вміння, ставлення та цінності найкраще засвоюються як у рамках освітнього процесу, так і через забезпечення сприятливого шкільного середовища, створення можливостей для рівної участі у шкільному врядуванні, розвитку практичних навиків демократичної участі під час реалізації позакласних заходів, співпраці з місцевою громадою тощо.

«Жити, любити, творити і перемагати» - девіз управлінської команди школи. Це наша ідеологія, це наша філософія і життєва позиція. І все, що ми можемо робити для цього, ми робимо.

Сергій Кутинець, директор Залізницької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. І.Пасевича.

 

You have no rights to post comments

Інші новини

Календар новин

<< < травня 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Календар свят. Мова, граматика, спілкування